Wesele rustykalne – czyli jakie?

Wesele rustykalne – czyli jakie?

W ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszy się organizacja rustykalnych wesel. Pewien znajomy fotograf ślubny opowiadał mi historię pary młodej, która bardzo chciała zorganizować swoje przyjęcie w stylu rustykalnym, ale zapytana o szczegóły, nie wiedziała, co ten styl w ogóle oznacza. Zjawisko to wydaje się być dosyć popularne: coś nam się w głowie obija, ale do końca nie wiemy, co to.

Rustykalny – czyli przede wszystkim wiejski

Zacznijmy więc od samego początku. Rustykalny to przede wszystkim wiejski. Czy to znaczy, że wesele musi odbyć się w wiejskiej remizie, a na stole powinny królować domowe wyroby mięsne i wędliniarskie? Nie. Ale oznacza to na pewno, że wesele rustykalne nie może odbyć się w mieście, w industrialnej sali, z DJem grającym techno.

Dla kogo?

W klimacie rustykalnym z pewnością najlepiej poczują się pary, które lubią wieś, spacery po lesie, zapach świeżo skoszonej trawy i siana. To takim ludziom będzie najłatwiej odnaleźć się w tematyce rustykalnej. Trzeba pamiętać, że taki typ przyjęcia może wiązać się z ekspozycją na zmiany pogody albo spotkaniami z letnimi owadami. Jeśli więc nie przepadasz za siedzeniem wieczorem pod chmurką i patrzeniem w gwiazdy, a letni deszczyk na Twoim weselu napawa Cię przerażeniem, a nie dreszczykiem emocji, być może ten typ wesela nie jest pisany Tobie.

Gdzie?

Wesele rustykalne to takie, podczas którego stawia się na kontakt z przyrodą. Oczywistym jest, że powinno być zorganizowane z dala od miasta. Jest wiele sposobów na organizację przyjęcia weselnego na wsi, nie musisz od razu uciekać się do wiejskiej remizy! Bardzo fajnym i popularnym rozwiązaniem są na przykład jurty, czyli ogromne namioty, które można rozstawić w dowolnym miejscu, pośród łąk albo pod lasem, a także na własnym wiejskim podwórku. Często pary młode korzystają z dwóch jurt: jednej, w której goście siedzą przy stołach, spożywają posiłki, rozmawiają, i drugiej, w której znajduje się dance floor i muzyka. Inną opcją jest organizacja wesela w stodole – i takich starych stodół, zaaranżowanych na miejsca przyjęć, można znaleźć wiele, w całej Polsce. Boom na ten trend pojawił się dwa – trzy lata temu, ale do tej pory jego popularność nie słabnie. Stodoła jest wyposażona we wszystkie konieczne udogodnienia, więc nie trzeba się obawiać zmian pogody, deszczu czy wiatru i można organizować w niej przyjęcie niezależnie od warunków. Jeśli jednak ani stodoła, ani jurta nie leżą w kręgu Twoich zainteresowań, możesz zorganizować poza salą małą strefę pod chmurką – na przykład rozstawić drewniane ławki albo palety do siedzenia i rozmów.

Rustykalnie – czyli prosto

Przede wszystkim jednak styl ten oznacza wiejską prostotę. Dlatego na weselu rustykalnym nie za dobrze zaprezentuje się suknia ślubna – księżniczka czy fontanna z czekolady. Ten typ wesela to raczej proste, skromne dekoracje, duży nacisk na kwiaty i ozdoby florystyczne, biel, zieleń i naturalne kolory. Najlepiej sprawdzą się tu proste rozwiązania, bez przepychu, szaleństwa i feerii barw. Prostota ponad wszystko? Właśnie tak!

Wiodące kolory

Jeśli decydujesz się na ten typ wesela, stawiaj przede wszystkim na barwy ziemi, a także biel i zieleń. Mile widziane będą beże i brązy. Już na etapie wyboru papeterii ślubnej skup się na zaproszeniach wykonanych na szarym, naturalnym papierze, z ozdobami w kolorze zieleni lub naturalnych kwiatów. Szukaj papeterii, która dopasuje się do kolorystyki późniejszych dekoracji! Postaw na winietki, do których dołączysz świeżą gałązkę bukszpanu lub polne kwiaty.

Stroje

Jeżeli organizujesz wesele w plenerze, pod chmurką czy w namiocie, musisz wziąć pod uwagę, że nie każdy strój będzie odpowiedni. Począwszy od pary młodej, na gościach kończąc, każdy powinien przygotować swój ubiór pod specyfikę przyjęcia. Dlatego panna młoda powinna postawić na suknię z delikatnych koronek, prostą, zwiewną, nie zaś obcisłą „syrenę” lub obszerną „księżniczkę”. Głowę można przyozdobić wiankiem lub świeżymi kwiatami, najlepsza fryzura to warkocz lub luźne loki. Podobnie pan młody: tutaj nie sprawdzi się smoking; raczej kamizelka i szelki, niekoniecznie w tradycyjnej czerni. Zwróć uwagę także na strój swoich gości. Jeżeli przyjęcie odbywa się na zewnątrz i goście będą chodzić po trawie lub nieutwardzonej powierzchni, poinformuj o tym już na etapie zaproszeń. Niezbyt wygodnie chodzi się w wysokich obcasach po trawniku!

Dekoracje

Znów: prostota kluczem do właściwego podejścia. Świetnie sprawdzą się białe obrusy lub serwety na prostych, drewnianych ławkach. Tutaj nie wszystko ma być „na wysoki połysk”; raczej luźno i swobodnie. Pomyśl o kwiatach: ten typ wesela to duże ilości kwiatów nie tylko na stołach, ale też w innych miejscach sali. Ozdabiaj kwiatami ściankę za stołem państwa młodych lub stwórz girlandy zwisające z sufitu albo żyrandola. Klimatu dodadzą też świece rozstawione na stołach i wokół nich, a także urocze detale: jak słoiki obwiązane wstążką, ozdobione gipsówką i pełniące funkcję wazonów. Wiele z tych dekoracji możesz wykonać samodzielnie, pod warunkiem, że weźmiesz się za to wcześniej! Zrezygnuj z różnokolorowych balonów, intensywnych świateł i rzucających się w oczy dekoracji.

Rustykalnie, czyli swobodnie

Przede wszystkim pamiętaj, że ten styl pociąga za sobą swobodę i luz. Nie chodzi o to, by wystylizować przyjęcie i umierać ze stresu o każdy szczegół. Chodzi o to, by goście czuli się tutaj dobrze, sielsko, swobodnie i odczuwali z imprezy taką samą radość, jak państwo młodzi. To co, gotowi na rustykalne wesele?

Dodaj komentarz