Jak założyć przydomowy ogród od podstaw, ciesząc się pięknymi kwiatami i smacznymi owocami i warzywami?

Jak założyć przydomowy ogród od podstaw, ciesząc się pięknymi kwiatami i smacznymi owocami i warzywami?

Uprawa własnych owoców i warzyw, a także ziół, stała się bardzo modna i coraz więcej osób chce hodować żywność na własne potrzeby, co ma wiele zalet. Własne plony będą wolne od groźnej dla zdrowia chemii, a do tego będą one smaczne. Pomogą one tez ocalić domowy budżet w czasach panującej wszędzie drożyzny. Wiele osób mieszkających w domkach i dysponujących działkami nie ma jednak ogrodu. Coraz więcej z nich decyduje się na jego stworzenie, jednak cały proces musi być przeprowadzony w sposób zaplanowany.

Miejsce i gleba — podstawy planowania

W celu rozpoczęcie uprawy roślin powinno się wybrać miejsce na działce, które jest dobrze nasłonecznione. Chociaż istnieją rośliny, które świetnie radzą sobie w cieniu (należy do nich na przykład szczaw), to zdecydowana większość z nich wymaga dobrej ekspozycji na światło słoneczne.

Bardzo ważne jest też, aby gleba na działce była żyzna. Niestety, czasem zdarza się, że żyzność jest kiepska, jednak nie oznacza to, że nie da się stworzyć w takim miejscu ogrodu. Ziemię trzeba będzie przede wszystkim użyźnić, wysypując na nią dużo materiału organicznego, w tym ściółki. Dodatkowo powinno się zbudować kompostownik, by powstałym kompostem zasilać ziemię. Można też kupić nawozy w sklepie, jednak lepiej wybrać te naturalne, gdyż sztuczne nawozy nie sprzyjają żyzności gleby, prowadząc do jej erozji.

Podział na sektory

Planując ogród, trzeba narysować jego plan uwzględniający to, jakie rośliny gdzie się będą znajdowały. Warto przy tym wydzielić oddzielne sektory poświęcone rekreacji i odpoczynkowi i te, które posłużą do uprawy warzyw, owoców i ziół. Na planie należy też nanieść ilość rzędów, jakie się planuje dla każdej uprawy. To, ile ich będzie, zależy od tego, jakie rośliny ma zamiar się uprawiać, gdyż te mają różne wymagania. Niektóre z nich można siać gęsto, a inne wymagać będą większych odstępów.

Warto też wydzielić w ogrodzie miejsca na doniczki i rozmaite korytka, w których będzie się uprawiać te rośliny, które nie są dostosowane do gleby w danym ogrodzie. Często przyczyną niepowodzenia w uprawie roślin jest posadzenie ich w glebie o nieodpowiedniej dla nich kwasowości. Niektóre z nich preferują glebę kwaśną, a inne — zasadową. Siejąc rośliny w glebie o złej kwasowości, sprawia się, że nie są one w stanie pobierać z niej wszystkich składników odżywczych, dlatego też część z nich lepiej uprawiać w wystawionych na stałe w ogrodzie doniczkach.

Powinno się też wyznaczyć sektor, w którym znajdować się będzie kompostownik i być może też jakiś rodzaj komórki służącej przechowywaniu narzędzi itp. Bardzo wiele osób stawia też w ogródkach murowane grille i wędzarki, co jest dobrym pomysłem, gdyż czas spędzony w tym miejscu będzie jeszcze przyjemniejszy, a do tego będzie można w nim organizować spotkania w większym gronie.

Powyższe wskazówki to absolutne minimum, które trzeba uwzględnić przy planowaniu przydomowego ogrodu. Zupełnie inną kwestią będzie wybór mebli ogrodowych i narzędzi pomocnych przy uprawie i pielęgnacji roślin. Tu możliwości jest już bardzo wiele.

Dodaj komentarz