Jak się ubierać, żeby nie popełnić gafy?

Jak się ubierać, żeby nie popełnić gafy?

Jako istoty społeczne na co dzień obcujemy z ludźmi, przebywamy wśród nich, pracujemy i odpoczywamy. Na każdym kroku powinniśmy zatem okazywać innym swój szacunek, chociażby za pomocą odpowiednio dobranego stroju. To świadczy o naszym dobrym wychowaniu i takcie.

Na co dzień mamy mnóstwo okazji, żeby wyrażać siebie strojem. Teoretycznie „nie szata zdobi człowieka”, ale na podstawie ubrania można w dużym stopniu określić podstawowe cechy naszej osobowości, nasz gust i charakter. Istnieją jednak pewne zasady, których trzeba bezwzględnie przestrzegać, żeby nie zrażać do siebie innych, nie obrażać ich naszym wyglądem i nie okazywać swojego lekceważenia.

Przykładowo do pracy powinniśmy ubierać się swobodnie, ale zarazem elegancko. Wszystko zależy oczywiście od tego, gdzie pracujemy, ale jeśli jest to biuro, obowiązują nas pewne reguły. Przede wszystkim nie możemy sobie pozwolić na strój sportowy, krótkie spodenki czy klapki. Buty powinny mieć zasłonięte palce i pięty, całe ubranie stonowane barwy i odpowiedni krój. W wielu branżach panowie nawet podczas upałów nie mogą nosić koszul z krótkim rękawem, a panie zrezygnować z rajstop czy pończoch. Eleganckie spodnie wymagają włożenia skórzanych butów, ale nie może to być zamsz.

Bardziej oficjalne okazje i przyjęcia obligują nas do tego, żeby włożyć na siebie coś naprawdę odpowiedniego. Panowie są zatem zmuszeni do włożenia krawata lub muszki oraz oczywiście garnituru. Jeżeli jest to naprawdę prestiżowa okazja, obowiązkowy będzie frak. Panie mają nieco większą dowolność stroju, ale nie powinien on być zbyt krzykliwy i kolorowy. Nie bez powodu mówi się, że prawdziwie elegancka kobieta ubiera się w proste rzeczy. Najbardziej uniwersalna jest zawsze „mała czarna”, której za pomocą dodatków można nadać niepowtarzalny charakter.

Taki formalny strój jest wskazany także w teatrze, w trakcie spotkań biznesowych, poważniejszych uroczystości rodzinnych itd. Na nieoficjalną imprezę, dyskotekę czy na plażę możemy się ubrać tak, jak chcemy i lubimy. W każdej sytuacji warto jednak dobierać ubrania do swojej figury i wieku – nie każdemu niestety pasuje króciutka, różowa spódniczka. Pamiętajmy, że inni widza nas takimi, jakimi się im pokażemy. Bez względu na gust, modę i okazję nie możemy jednak zapominać o jednym – w każdej sytuacji nasze ubranie powinno być czyste, całe i uprasowane.

Dodaj komentarz