Gra na scenie w szkołach i przedszkolach

Gra na scenie w szkołach i przedszkolach

Istotnym elementem pracy z najmłodszymi, zarówno w przedszkolach, jak i w szkołach, jest edukacja na scenie. W ciągu całego roku szkolnego nie brakuje okazji i świąt, podczas których uczniowie mogą zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Jest to forma zabawy, a jednocześnie możliwość nauki i przyswojenia zupełnie nowych umiejętności. Istotnym elementem jest także nauka pracy w grupie. Jak można zdobyć odpowiedni scenariusz dla wielu różnych przedstawień? Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest „odpowiedni scenopis”. Każdy belfer ma swoje wytyczne, ale kilka najważniejszych elementów jest niezmiennych. Po primo prezentacja musi odpowiadać zaawansowaniu wiekowemu jego odbiorców. Scenariusz powinien być taki aby treść, dialogi i utwory muzyczne były dostosowane dla dzieci w określonym wieku.

Ma to znaczenie zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. Te pierwsze łatwiej przyswajają swoje role, a tym drugim łatwiej się pracuje. Drugą istotną sprawą jest zaangażowanie całej grupy dzieci. Im więcej postaci w przedstawieniu, tym więcej uczniów będzie ze sobą współpracować. A możliwość pracy w grupie jest dla dzieci bardzo ciekawa i ma duże walory edukacyjne. Kolejną ważną sprawą jest nauka poprzez zabawę. Gdy treść zawarta w przedstawieniu jest głęboka i niesie przesłanie, ale równocześnie jest podana w przystępnej humorystycznej formie, wówczas dzieci dużo z tego zapamiętają. Po czwarte nasze plany musimy dostosować do możliwości. Warunki, z jakimi spotykają się nauczyciele w placówkach są różne, dlatego warto aby scenariusz można było sprawnie zmodyfikować pod kontem możliwości.

To zaoszczędzi dużo czasu. Powoli kończąc tę wyliczankę nie możemy zapomnieć o podkładzie dźwiękowym. Muzyka odgrywa jedną z najważniejszych ról w przedstawieniach. Dzięki melodiom i śpiewanym utworom forma naszego teatru staje się pełna i przyciąga uwagę oglądających. Gdy scenariusz ma te pięć cech to jest po prostu dobry i warto go kupić. Dzięki temu stworzymy ciekawe i niepowtarzalne przedstawienia.

Ale to nie wszystko. Jak udowadniają doświadczenia teatrzyków korzystających z tego co proponujemy, pracując na takim scenariuszu możemy nie tylko zebrać pochwały we własnym szkole, ale powalczyć o nagrody w konkursach dla teatrzyków przedszkolnych i szkolnych. Scenariusze przedstawień posiadające wszystkie pięć opisanych cech to publikacje, po które warto sięgać. Taka inwestycja na pewno się zwróci. Ich realizacja gwarantuje bowiem sukces sceniczny, oryginalność występu, a nawet pozwala sięgnąć po zwycięstwo na przeglądach teatralnych. Dowodem na to są nagrody, jakie zdobyły zespoły aktorskie korzystające z naszych scenariuszy, a także morze pozytywnych emocji i hałas gromkich braw na wszystkich przedstawieniach zrealizowanych według naszych publikacji.

Dodaj komentarz