Czermień błotna – popularna roślina idealnie pasująca do oczek wodnych

Czermień błotna – popularna roślina idealnie pasująca do oczek wodnych

Duża przestrzeń ogrodu daje wiele możliwości jego aranżacji. Właściciele posesji najczęściej decydują się na liczne ozdobne krzewy, kolorowe kwiaty oraz kamienne drużki. Zwieńczeniem tego wszystkiego jest na ogół oczko wodne, które wbrew pozorom może stać się prawdziwym arcydziełem. Aby jednak tak się stało, niezbędne jest wybranie odpowiedniego miejsca, ozdobnych kamieni i w końcu roślin, które nadadzą wyjątkowości temu miejscu.

Calla palustris, czyli Czermień błotna – idealna roślina do oczka wodnego

Czermień błotna to jedna z najczęściej sadzonych roślin w przydomowych oczkach wodnych. Uwodzi błyszczącymi, sercowatymi i sztywnymi liśćmi, które dla wielu osób przywodzą na myśl rośliny tropikalne.

Elegancja rośliny nie kończy się jednak na jej liściach. W rękach wprawionego ogrodnika rozkwita (od maja do końca lipca) i cieszy oczy białym, atrakcyjnym kwiatem. Po przekwitnięciu kwiaty zamieniają się w czerwone owoce zebrane w małe kolby, które do złudzenia przypominają jagody. Niezebrane rozsypują się na ziemi lub po wodzie – zjawisko to można zaobserwować głównie latem. Owoce te są jednak trujące.

Czermień błotna – pielęgnacja

Calla palustris to gatunek monotypowej rośliny głównie występujący na obrzeżach Europy Środkowej oraz Wschodniej, a także wschodniej Azji i Ameryki Północnej. Roślina preferuje, zacienione, kwaśne mokradła oraz brzegi zbiorników wodnych. Z tego powodu najlepiej sadzić ją w płytkiej strefie zbiorników wodnych – najlepiej około 15-20 cm głębokości.

Czermień błotna to łatwa w pielęgnacji roślina odporna na mrozy oraz niepodatna na choroby, czy szkodniki.  Wydawać by się mogło, że jest to wręcz idealny gatunek, jednak należy pamiętać, że nie w każdym oczku wodnym będzie ona dobrze rosła. Ważne jest jej zapewnienie odpowiednich warunków. Należy zatem pamiętać, aby sadzić ją w lekko zacienionej strefie błotnej.

Skąd wziąć Czermień błotną?

Czermień błotna to nasz rodzimy gatunek rośliny, próżno jednak szukać jej w naturze. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w jej sadzonkę w odpowiednim sklepie. Calla palustris dostępna jest w dobrej cenie  na waterandgarden.pl, gdzie bez problemu można nabyć ją od ręki za około 20 złotych.

Składając zamówienie w Water & Garden możesz mieć pewność, że zamówione rośliny dotrą do Ciebie szybko i bezpiecznie – i to bez dodatkowych opłat. Firma nastawiona jest przede wszystkim na sprzedaż hurtową dla centrów ogrodniczych, czy sklepów akwarystycznych. Na miejscu prowadzona jest jednak również sprzedaż detaliczna (przy ul. Polnej 19 w Wolborzu).

Dodaj komentarz