Ceny paliwa w Europie – jak sie różnią i od czego zależą?

Ceny paliwa w Europie – jak sie różnią i od czego zależą?

Do transportu niezbędne jest paliwo, a co za tym idzie – należy je kupić. Jeżeli ciężarówka będzie przemierzać Europę, wówczas warto wiedzieć, w jakim kraju najbardziej opłaca się jego nabycie. O ile na terenie Unii europejskiej ceny za litr paliwa są do siebie zbliżone, o tyle kraje leżące poza nią mają dość zróżnicowane stawki. Gdzie można sprawdzić ceny?

Jak znaleźć informacje o cenach paliwa?

Dzięki internetowi sprawdzenie cen paliw w Europie jest prostą sprawą. Istnieje wiele stron poświęconych temu zagadnieniu, które są na bieżąco aktualizowane. Podają one ceny za litr benzyny zarówno w lokalnej walucie, jak i w przeliczeniu na złotówki. Dzięki tej drugiej opcji można w łatwy i szybki sposób obliczyć, czy opłacalny jest zakup paliwa w danym kraju, czy też warto nabyć go np. w sąsiednim, przez który wiedzie szlak transportu. Niektóre z nich posiadają wygodne rozwiązanie i oprócz ceny za jeden litr paliwa podają również stawki za określone ilości, np. 50 lub 100 litrów, co ułatwia kalkulacje.

Czy warto sprawdzać takie informacje?

Dlaczego warto sprawdzać tego typu informacje? Powód jest prosty – dla oszczędności. Wahania cen na rynku paliw sprawiają, ze dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu tej wiedzy można zaoszczędzić w skali roku nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na przykład jeśli często jeździ się na południe Europy, opłacalne jest nabywanie paliwa w Bułgarii, które jest o wiele tańsze niż np. w Turcji. Podobnie sprawa ma się z zachodem Europy. Najtańsze ceny znaleźć można na wschodzie, a zwłaszcza w krajach nadbałtyckich, gdzie litr paliwa jest o wiele tańszy niż w Polsce.

Co ma wpływ na ceny paliwa?

Wpływ na ceny paliwa ma przede wszystkim ropa. Wzrost cen za baryłkę automatycznie przekłada się na wysokość litra benzyny. Są jednak również i inne czynniki. Dość istotny wpływ na ceny paliwa ma wartość dolara w danym kraju. Tu również działa ten sam mechanizm – im więcej on kosztuje w lokalnej walucie, tym bardziej drogie jest paliwo. Do tego dochodzą także lokalne podatki, które każdy kraj ma w innej wysokości. Dopiero te wszystkie czynniki razem wzięte decydują o tym, ile kosztuje jeden litra paliwa.

Gdzie najlepiej kupować?

Kraje europejskie, w których za równowartość 100 PLN można kupić najmniej litrów paliwa, to Holandia, Norwegia, Dania i Włochy. Jest to od 15-17 litrów. Natomiast za taką samą sumę pieniędzy kupi się niemal 26 litrów w Kosowie, ponad 25 w Bułgarii i niecałe 24 w Czechach oraz na Łotwie. Dobre stosunek cena/litry paliwa jest także w Austrii, na Węgrzech i w Czarnogórze.

Dodaj komentarz