Inwentaryzacja przyrodnicza – do czego służy i dlaczego się ją wykonuje?

Inwentaryzacja przyrodnicza – do czego służy i dlaczego się ją wykonuje?

Wielu przyszłych inwestorów, a także osób, które już zrealizowały jakieś inwestycje budowlane z pewnością przynajmniej kojarzy frazę „inwentaryzacja przyrodnicza”. Nie każdy jednak dokładniej zdaje sobie sprawę z tego, do czego ona służy i kto powinien ją wykonywać.

Zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, ponieważ może się ona w pewnym momencie przydać. W takim razie, czym jest taka inwentaryzacja i po co się ją wykonuje? Kto bierze w niej udział? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej.

Inwentaryzacja przyrodnicza – na czym polega?

Inwentaryzację przyrodniczą najprościej można określić jako szczegółowy, profesjonalny spis elementów fauny i flory, które zostały spostrzeżone przez specjalistów na danym terenie. Jest to stosunkowo złożony dokument, a to, co dokładnie się w nim znajdzie, zależy od specyfiki terenu, na którym ma zostać przeprowadzona inwentaryzacja.

W zależności od indywidualnych parametrów inwestycji, inwentaryzacja przyrodnicza może wymagać udziału takich specjalistów, jak: ornitolog (ekspert of ptaków), dendrolog (ekspert od drzew), chiropterolog (ekspert od nietoperzy) czy ichtiolog (ekspert od ryb i minogów). Prawidłowe sporządzenie inwentaryzacji wymaga osobistego odwiedzenia, przez odpowiednich ekspertów wskazanego miejsca, aby móc precyzyjnie i rzetelnie je ocenić.

Dlaczego wykonuje się inwentaryzację przyrodniczą?

Inwentaryzacja pozwala sprawdzić, jaka fauna i flora znajduje się na danym terenie, a w związku z tym także, jaki potencjalny wpływ na środowisko może mieć przeprowadzenie inwestycji.

Przeprowadzenie takiej inwentaryzacji przed rozpoczęciem inwestycji nie jest dobrowolnym ruchem inwestora, a jest obowiązkowe. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie nadmiernego szkodzenia środowisku, na przykład poprzez niszczenie gniazd ptaków, co jest plagą w przypadku różnego rodzaju wycinek drzew, ale też remontów.

Inwentaryzacja przyrodnicza – podsumowanie

Warto zawczasu zadbać o przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej i powierzyć to zadanie sprawdzonym ekspertom. W ten sposób nie okaże się później, że w dokumentach wystąpiły błędy i trzeba nanieść poprawki, co opóźni prace nad realizacją inwestycji.

Dobrze zainteresować się tym co najmniej na rok przed rozpoczęciem inwestycji, ponieważ optymalnie inwentaryzacja powinna zająć właśnie rok. Z tego względu, że o różnych porach roku fauna i flora zachowuje się inaczej, dlatego też obserwacja jej tylko w jednej porze roku może doprowadzić do wyciągnięcia nieprawidłowych wniosków.

Dodaj komentarz