Garderoba w sypialni

Garderoba w sypialni

Garderoba w sypialni

Łączenie dwóch funkcji: garderoby i sypialni w jednym pomieszczeniu to praktyczne rozwiązanie chętnie stosowane w mieszkaniach, w których nie można wydzielić odrębnej przestrzeni na garderobę. W zależności od możliwości finansowych oraz wielkości sypialni podziały te można wprowadzić wielorako.

Klasyczne przepierzenie

Najprostszym sposobem na utworzenie w sypialni garderoby jest schowanie jej za przepierzeniem. To przepierzenie może nabrać dowolnego a nawet fantazyjnego kształtu. Może to być po prostu ozdobny parawan, mięsista bogata kotara czy przesuwane panele na zamontowanych pod sufitem szynach. Cokolwiek wymyślimy powinno być dostosowane do wielkości sypialni i jej charakteru. Nowym trendem stosowanym w nowoczesnych sypialniach jest zastosowanie ścianek ograniczających tylko głębię wewnętrznej garderoby, tak że jest ona widoczna, ale wprowadzenie z kolei typowej dla garderoby organizacji przestrzeni sprawia, że tworzy spójną całość. Można zastosować przesuwane na szynach drzwi, choćby lustrzane, które optycznie powiększą sypialnię. W naprawdę małej sypialni wystarczy odsunąć  łóżko od ściany na 120 cm i powstałą przestrzeń zabudować elementami garderoby, oddzielając ją od łóżka choćby ozdobnym tapicerowanym zagłówkiem. W małej sypialni i przy niewielkiej garderobie warto zastosować jeszcze jedno rozwiązanie wspomagające garderobianą przestrzeń, będzie to łóżko z szufladami, które w dużym stopniu może przejąć na siebie część organizacji garderoby i odciążyć przemyślaną zawartością półki garderoby.

Garderoba za przesuwanymi drzwiami

Ograniczony budżet wymaga kreatywnego podejścia do budowy garderoby. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się przesuwane drzwi montowane na szynie. Za drzwiami, bezpośrednio na ścianie, wystarczy zamontować półki i relingi w dowolnej i praktycznej konfiguracji. Przesuwane drzwi do garderoby stają się jednocześnie frontem szafy. Jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca w sypialni i środki na to warto już pokusić się o zamontowanie bocznych ścianek, tylnych i dodatkowych frontów. Ale wtedy powstaje już klasyczna zabudowa wnękowa.

Dobrym rozwiązaniem jest też zbudowanie lekkiej ścianki działowej w wybranym fragmencie sypialni i w ten sposób utworzenie przestrzeni dla garderoby. Przy starannych podziałach na część męską i damską, zachowaniu ścieżki komunikacyjnej prowadzącej od właściwej strony łóżka do “własnej” części garderoby można uzyskać naprawdę wysoki poziom komfortu. Trzeba jednak pamiętać, że na tak małej przestrzeni garderoby utrzymanie jej w nienagannym porządku jest podstawą praktycznego wykorzystania.

Dodaj komentarz